Kodėl TAU tai turi rūpėti?

Ekologijos tema nebėra reta mano aplinkoje. Pažįstami ir draugai pasakoja kaip jie rūšiuoja, laikas nuo laiko išgirstu komentarų ne tik apie politikų planus mažinti ar nemažinti mokesčius, bet ir jų pažiūrį į atliekų tvarkymą, atsinaujinančią energetiką ir pan. Mūsų aplinkoje ekologija ir tvarumas gali būti sutinkami bene visur: socialiniuose tinkluose, draugų vakarėlyje ar prie giminių baliaus stalo. Tačiau taip yra toli gražu ne kiekvieno lietuvio aplinkoje.

Kažkur toli ir ne apie mane

Sakoma „Parodyk man savo draugus ir aš tau pasakysiu, koks esi tu.“ ir, pasirodo, šiame posakyje yra daug tiesos. Juk apsupame savo tais žmonėmis, kurie mus žavi ir įkvepia. Penktadieniais po darbo vakarojame su tais, su kuriais gera būti. Tačiau ne visi mąsto taip kaip mes ir ne visiems rūpi daržininkystė, automobilių remontas ar… ekologija. Šiame straipsnyje – būtent apie ją. Tiksliau, apie visus tuo atvejus ir žmones, kuriems ekologija yra „kažkur toli ir ne apie mane“. Mums rūpestis pagal išgales savo planetos gerove atrodo savaime suprantamas. Todėl mes ir dalijamės patarimais kaip sumažinti atliekų kiekį, kokių alternatyvų yra cheminiams skalbikliams ar kur geriausia įsigyti rūbus. Visgi nesenas nutikimas artimoje aplinkoje parodė, kad ne tik KAIP, bet ir temos KODĖL vis dar yra aktualios ir svarbios. Mums (ir turbūt jums) ekologija, tvarumas atrodo savaime suprantama, tačiau ką atsakyti tam, kuris labai ramiai paklausia: „Mes juk ne Žaliųjų sąjunga, kam mums ta ekologija?“

Tirpstantys ledynai.
Photo by Annie Spratt on Unsplash

Neišgasdinti ir nepasmerkti

Kaip ir kalbant apie bet kokį naują dalyką, taip ir kalbant apie ekologiją ir klimato kaitą (cha, kažin kiek tai naujos temos… Visgi – naujos tam, kas sako, kad jam tai ekologija rūpintis nereikia) reikia neišgasdinti savo pašnekovo, kad jis tęstų diskusiją ir išklausytų jūsų argumentus.

Blogiausias pokalbio scenarijus, tai kitos pusės neišklausymas ir nepabandymas įsiklausyti. Pavyzdžiui, galite paklausti labai elementarių dalykų, kurie yra „visuotinai pripažįstami“, tarkim, ar tas žmogus nepastebėjo, kad žiemos vis trumpėja ir šiltėja? Ar jis neatkreipė dėmesio, kad Australijoj nuolat kyla vis didesni gaisrai? Tokie „visuotiniai“ faktai leis jūsų pašnekovui susimąstyti, kad net jei Australija atrodo labai toli, visgi ji yra šitoje planetoje. Dar geriau, jei galėsite papasakoti, kad jūsų pusseserė Australijoje patyrė tą ir tą, o brolis keliaudamas po Ameriką pateko į cunamio nusiaubtą pakrantę.

Nors pavyzdžiai apie konkrečius žmones ar apie konkrečius smulkius įvykius nėra patys geriausi argumentai kalbant apie globalias problemas, tačiau jie gali su tema visiškai nesusipažinusiam pašnekovui parodyti, kad ekologija nėra tik nereali, išgalvota žaliųjų reklamos kampanija, bet kad ji liečia tikrus žmones tikrose šalyse.

O kodėl mums turėtų rūpėti keisti kitų nuomonę?

Kartais gali pasirodyti, kad lengviau prie pietų stalo su gimine pakalbėti apie darbą ar apie orą, o ne tetai Vitalijai įrodyti, kad globalinis atšilimas nėra išgalvotas. Visgi pabandykite į tai pažvelgti kitu kampu. Jūs stengiatės gyventi ekologiškiau (tai yra puiku!) ir žinote, kad teta Vitalija tikrai netaps nei vegane, nei pradės rūšiuoti šiukšles. Tačiau galbūt po kelių ramių ir argumentuotų pokalbių apie taršą ir klimato kaitą teta Vitalija kitą kartą savo gamintą pyragą atsiveš ne vienkartiniame maišelyje, o daugkartinėje dėžutėje? Argi tai nebūtų puiku?

Net ir maži kasdieniai pokyčiai gali duoti pastebimų rezultatų. Aš tyliai ir ramiai pradėjau kaupti stiklo atsargas, kad galėčiau išvežti į stiklo konteinerį (pakeliui į miestą, už maždaug 7 km). Iš pradžių šeimyna į mano „eksperimentą“ žiūrėjo keistai ir savo stiklo atliekas dėjo į bendrą konteinerį, tačiau praėjus kelioms savaitėms pastebėjau, kad mano stiklo maišelis paslaptingai užsipildė. Kartais yra sunkiau pripažinti norą keistis garsiai nei tiesiog imti ir padaryti kažką gero.

Mūsų planeta – Žemė.
Photo by Fateme Alaie on Unsplash

Vartotojai yra galingi

Šiandien kaip niekad vartotojai yra galingi ir gali daryti įtaką įmonėms. Todėl tie „žali“ verslai, kurie iš tiesų nedaro nieko žalio, labai greitai bus išstumti iš rinkos arba priversti keistis. Vos keliais mygtukų paspaudimais mes galime išsiaiškinti, ar įmonės gaminama kosmetika yra netestuojama su gyvūnais, ar įmonė iš tiesų perdirba atgal grąžintas pakuotes, ar, galų gale, įmonė iš tiesų laikosi savo skelbiamų ekologijos standartų.

Todėl net jei kasdien susiduriate su žmonėmis, kurie „netiki“ klimato kaita ir taršos problemomis, jūs galite keisti pasaulį patys gyvendami švariau ir atsakingai rinkdamiesi savo naujo pirkinio gamintoją!

Minimaliai su 6 linki tvaresnių pirkinių ir žalesnių pokalbių!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create your website at WordPress.com
Get started
%d bloggers like this: