Kur mes vis dar naudojame plastiką

Stengiantis mažinti perkamo plastiko kiekį, stengiantis valgyti mažiau mėsos ar tiesiog stengiantis daryti KAŽKĄ dažnai susiduriame su 100 proc. problema. Kokia tai problema? O gi tokia, kad 100 proc. nieko neįmanoma padaryti! Pastabų, kad mūsų namuose / aplinkoje yra plastiko sulaukiu iš tų žmonių, kurie, atrodo, turėtų geriausiai suprasti, kodėl aš MAŽINU jo kiekį t. y. iš bendraminčių, kurie irgi stengiasi gyvensi pagal „zero waste“ filosofiją. Taigi straipsnis apie tai, kur ir kodėl mes vis dar naudojame plastiką.

Gyvenimas – tai kelionė

Tai pati seniausia metafora pasaulyje, bet ji vis dar nepraradusi savo teisingumo ir aktualumo. Todėl tiems, kurie dar tik žengia pirmuosius tvaraus gyvenimo žingsnius, galiu garantuoti – jums nepavyks plastiko atsisakyti visu šimtu procentų. Niekada. Na ar bent jau ne artimiausiais dešimtmečiais.

Norint, kad jūsų namuose / darbe / aplinkoje visiškai neliktų šios medžiagos, reikia ne tik jūsų pačių pastangų, tam reikia mūsų visų darbo, noro ir laiko. Tik Lietuvoje pasikeitus įstatymams (pvz., higienos reikalavimams dėl maisto pakavimo) ir prisitaikius rinkai (atsiradus pakankamai ir nebrangių alternatyvių pakavimo priemonių) bus galima išvengti plastiko. Bet net ir gyvenant tokioje utopinėje Lietuvoje, jums gali nepavykti visiškai atsisakyti plastiko: kas bus, kai išvyksite atostogauti į užsienį, į šalį, kurioje plastikas vis dar populiarus? Kas jei jums reikalingą prekę tiekėjas importuot iš Kinijos, Rusijos ar kt. „plastikinės“ šalies?

Žinoma, tokie pesimistiniai pasvarstymai tikrai neturi jūsų atbaidyti nuo noro stengtis. Tiesiog reikia susitaikyti su mintimi, kad 100 proc. atsisakyti plastiko nepavyks. Tačiau kiekvienas maišelis, kurio jūs nepaimsite parduotuvėje, mažins paklausą ir tuo pačiu gamybą. Todėl stengtis verta, verta pirkti atsižvelgiant į jūsų (ir mūsų 🙂 ) moralines nuostatas.

Photo by Mark Basarab on Unsplash

Socialinių tinklų spaudimas

Labai liūdna stebėti internetinės bendruomenės nepakantumą ir pyktį tiems, kurie stengiasi, bet jiems ne visada pavyksta, tiems, kurie klysta, nes mokosi. Arba tiems, kurie sąmoningai renkasi plastiką dėl tam tikrų priežasčių.

Pavydžiui, neseniai soc. tinkluose sekiau diskusiją apie medicinines paslaugas ir ten „teisuoliai“ ekologai piktinosi kaip žmogus gali kviestis greitąją ir važiuoti į ligoninę, jei žino, kad jo gydytojas dėvės vienkartines pirštines, naudos švirkštus, supakuotus į plastiką ir vaistus, plastikiniuose buteliukuose. Man tokia diskusija atrodo tiesiog absurdiška, deja, komentatorių buvo daug ir jie rimtai diskutavo apie tai, ką daryti, kad tik nereiktų važiuoti į ligoninę ir būtų galima išvengti viso šio „nereikalingo“ plastiko.

Na, jei jau tiems ekologams komentatoriams žmogaus sveikata ir gyvybė taip mažai rūpi, tai gal tegu patys seka savo patarimu? Juk neekologiškiausia, šiaip ar taip, yra apskritai gyventi… 🙂

Share love not hate.
Photo by Dan Edge on Unsplash

Taip, tai plastikas

Mes jau porą su trupučiu metų aktyviau domimės ekologija ir tvarumu, stengiamės mažinti atliekų kiekį namuose ir išvengti plastiko. Žinoma, turime namuose šiukšliadėžes ir nelaikome savo visų metų atsargų litriniame stiklainiukyje (o ir netilptų). Tačiau yra sričių ir atvejų, kai perkame / naudojame ir plastikinius ar plastike supakuotus daiktus:

  • Medicina: vaistai, vienkartinės apsaugos priemonės ir t. t.
  • Maisto papildai: B12, kurį vartojame nuolat, ar kt. papildai, jei juos rekomenduotų vartoti gydytojas.
  • Pigesnė alternatyva: kadangi balansuojame tarp tvarumo ir ekologijos, tai jei ekologiškos prekės kaina yra neadekvačiai aukšta – jos visai atsisakome arba perkame pigesnį variantą (jei tai būtina).
  • Jau turimi daiktai: namie jau turimus plastikinius daiktus ir toliau naudojame, jei reikia juos pakeisti – ieškome alternatyvų, tačiau tikrai neišmetėme visų dubenėlių iš virtuvės ar vazonėlių gėlėms.
  • Daiktai, kurie iš esmės yra plastikiniai: ir toliau naudojame (deja, ir perkame) tokius daiktus kaip ilgintuvus, rozetes, kištukus, laistytuvus (pasirodo, rasti metalinį nėra taip lengva, o daržą laistyti tai reikia čia ir dabar 😀 ) ir pan.
Medicinos priemonės dažnai būna vienkartinės.
Photo by Science in HD on Unsplash

Tikriausiai šiandien, rytoj, o gal po metų atsitiks dar kas nors netikėto ir šį sąrašą bus galima papildyti, tačiau kiekieną dieną stengiamės gyventi tvariau, ten kur galime – ieškome alternatyvų. Na, o kai išvengti plastiko nepavyksta, stengiamės jam ieškoti naujų paskirčių namuose, pvz., plastiko pakuotes nuo įsigytų prekių panaudojome kaip plėvelę uždengti grindims dažant – taip, tai smulkmena, bet pažiūrėkite kokia dažymo juostų ir plėvelių pasiūla parduotuvėje, atrodo daug kam jų visgi reikia ir neužtenka vien tik turimų plastikinių pakuočių / maišelių… 🙂

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create your website with WordPress.com
Get started
%d bloggers like this: