Kaip pasikeitė pirkimo įpročiai per karantiną

Temą, kaip pasikeitė lietuvių pirkimo įpročiai per karantiną, palikime verslininkams ir ekonomistams. O šiandien pakalbėkime apie tai kaip pasikeitė pirkimo įpročiai mūsų, Minimaliai su 6 šeimos, bandančios gyventi su mažiau šiukšlių, nevalgyti mėsos ir priimti gamtai draugiškesnius sprendimus.

Karantinas jau artėja link pabaigos, tuoj internete pasipils „ataskaitos“, kiek per karantiną naujų kalbų išmoko X, o kiek kartų per savaitę sportavo Y, žinoma, bus labai svarbu pasigirti ir kiek knygų perskaitei ar kiek kartų nevalgei mėsos. Visgi, nors karantino metu atrasti naujus hobius (ar prisiminti primirštus) nėra blogai, tačiau mes manome, kad yra ir kita karantino pusė: kai dėl saugumo teko aplenkti kai kurias parduotuves (ar jos ir visai nedirbo), kai teko riboti savo išvykas į miestą ir įsigyti būtiniausias maisto ir medicinos prekes iš vienos vietos (jei įmanoma). Tačiau kaip ši situacija paveikė mūsų apsipirkimus plastiko klausimu?

Apsipirkimas karantino metu.
Photo by Mick Haupt on Unsplash

Karantino pradžia ir kontaktų ribojimas

Kelios dienos prieš paskelbiant karantiną žmonės iš prekybos centrų puolė pirkti VISKĄ. Nors namuose maisto atsargų turėjome porai savaičių, tačiau pamačius, kas darosi parduotuvėse, mes irgi patraukėme apsipirkti. Kad karantinas baigsis po 2 savaičių niekas netikėjo, o kad gali sutrikti maisto tiekimas į parduotuves – tuo metu buvo realu ir, prisipažinsiu, tai kėlė nerimą.

Deja, mums apsilankius, parduotuvės pasiūla nebebuvo tokia kaip visada. Džiaugėmės ne kad gavome ryžių ne plastikinėje pakuotėje, o kad gavome jų apskritai. Nors įsigytas prekių kiekis mus nuramino – išgyvensime be apsilankymo parduotuvėje dar ilgiau, tačiau plastiko pakuočių kiekis nebuvo toks raminantis: mūsų pirkinių krepšelyje atsidūrė kruopų (įprastai jas perkame iš malūno sveriamoje taroje), įvairių užkandžių, šaldytų produktų ir visi jie – plastiko pakuotėse.

Parduotuvių lentynos per karantiną.
Photo by Richard Burlton on Unsplash

Alternatyvių apsipirkimo vietų paieškos

Suvalgius pirmas maisto atsargas labiausiai ėmė stigti šviežių vaisių ir daržovių. Nusprendėme pabandyti apsipirkti internetu – juk nereikės vaikščioti po parduotuvę, sutikti kitų pirkėjų. Vienintelis kontaktinis asmuo – tai žmogus, tas prekes atiduodantis mums.

Nežinia, kiek toks apsipirkimo būdas saugesnis (juk prekių surinkimo punkte gali dirbti užsikrėtęs asmuo), tačiau bent jau buvo ramiau psichologiškai. Tačiau gauti pirkiniai (nors ir buvo sudėti į popierinius maišelius) dar buvo atskirai supakuoti ir į vienkartinius plastikinius maišelius. Tiesa, internetu apsipirkome ir dar porą kartų – tada sveriami produktai buvo „nuogi“, svorio etiketės priklijuotos tiesiai ant žievelės ar ant popierinio maišo sienelės. Atrodo, viskas priklauso nuo žmogaus, kuris pakuoja?

Sveraimų prekių pirkimas savo maišeliuose.
Photo by Markus Spiske on Unsplash

Kas toliau?

Švelninant karantino sąlygas apsipirkti nuvykome į vietinį prekybos centrą. Pliusas mums, kad galime daržoves svertis į savo daugkartinius maišelius. Minusas – prekybos centre žmonės buvo be pirštinių, ne visi buvo su kaukėmis. Visgi pavyko išvengti kelių nereikalingų plastikinių maišelių.

Belaukiant pandemijos pabaigos pasaulyje, belieka pasvarstyti – kada ir vėl daugkartinė tara taps saugu ir normalu. Juk kaip greitai daugkartinius puodelius / įrankius ir t. t. pakeitė vienkartiniai. Belieka tikėtis, kad nurimus baimei dėl ligos, taip pat greitai ir vėl sugrįš daugkartiniai sprendimai į mūsų gyvenimus. O iki tol – reikia daryti tai, ką galime geriausiai. Negalime nuvykti į malūną kruopų, bet galime pirkti vieną 5 kg makaronų pakuotę, o ne maišelius po 400 g. Negalime nusipirkti kavos išsinešti daugkartiniame puodelyje, bet juk galime jos pasidaryti namuose ir dar kelias savaites nekelti kojos iš namų… 🙂

Būkite sveiki!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create your website at WordPress.com
Get started
%d bloggers like this: