Muilo riešutai: skalbiklio receptas, kaina, efektyvumas

Muilo riešutai

Plastiko galima rasti visur! O štai vonioje nuolat naudojame skalbimo priemones, kurios, deja, dažniausiai būna įpakuotos plastikinėse pakuotėse. Kokios alternatyvos? Muilo riešutai! Šiame įraše pasakojame kaip pasigaminti muilo riešutų skalbiklį, kokie mūsų skalbimo rezultatai po pusantrų metų muilo riešutų naudojimo ir ką dar galima nuveikti su muilo riešutais.

Šiame straipsnyje aptarsime:

 • Kas yra tie muilo riešutai?
 • Kur gauti muilo riešutų ir kur juos dėti panaudojus?
 • Kaip skalbti naudojant muilo riešutus. Skystas vs sausas būdas (+ receptai)
 • Ar rūbai neįgaus specifinio kvapo?
 • Ekologija yra gerai, bet ar nebus brangiau?
 • Muilo riešutai trumpai. Pliusai ir minusai

Kas yra tie muilo riešutai?

Muilo riešutai (MR) auga ant muilamedžių tropiniame ir subtropiniame klimate, jų žiedai smulkūs ir balti, o užaugę vaisiai, anglakalbių vadinami uogomis (angl. soap berries) ir yra tie stebuklingi riešutai, naudojami skalbti. MR skalbimui tinkami, nes juose yra net iki 12 proc. saponino – tai medžiaga, kuri skalbiklį priverčia putoti ir pašalinti nešvarumus. Saponino galime rasti ir avižose ar špinatuose, tačiau būtent didelis jo kiekis muilo riešutuose leidžia juos naudoti kaip skalbiklį. Iš špinatų pasigaminti arielio neišeitų… 🙂

Sausi muilo riešutai, tinkami skalbimui.
Muilo riešutai – sudžiūvę ir susiraukšlėję, bet puikiai tinkami skalbti.
Nuotrauka: Minimaliai su 6

Kur gauti muilo riešutų ir kur juos dėti panaudojus?

MR galima įsigyti didesnėse maisto prekių parduotuvėse (kartais būna plastikiniuose maišeliuose) ar beveik visose ekologiškų prekių parduotuvėse. Tiesa, mes pirmą kartą MR įsigijome Lenkijoje, „Kaufland’e“. Nors MR buvo įpakuoti į plastikinį maišelį, bet tos pakuotės (apie 500 gramų) mums užteko metams su trupučiu. Jei būtume pirkę įprastinį skystą skalbiklį plastikiniuose buteliuose, būtume išmetę daug daugiau plastikinių pakuočių nei tas vienas maišelis. Šaunu, kad dabar atsiranda galimybių įsigyti MR net ir popierinėje ar savo pačių atsineštoje taroje, visgi, manome, kad vienas plastikinis pakelis yra geriau nei 2-3 plastikiniai buteliai… 🙂

Kadangi MR yra 100 proc. augalinės kilmės produktas, tai reiškia, kad juos panaudojus galima tiesiog kompostuoti. Nuolat sunaudojamų MR kiekis nėra didelis, todėl jei neturite komposto dėžės ar gyvenate bute, galbūt verta pasidairyti gėlių, kurias galėtumėte patręšti būsimu kompostu ar, sukaupus didesnį kiekį, riešutus išvežti ten, kur juos būtų galima saugiai palikti supūti (jokiais būdais neskatiname palikti jų Vingio parke ant pagrindinio takelio, na, bet patys suprantate…)

Lininės kelnės džiūsta ant skalbinių virvės lauke.
Photo by Eleventh Wave on Unsplash

Kaip skalbti naudojant muilo riešutus. Skystas vs sausas būdas

Pradėję naudoti MR turėjome senutėlę skalbyklę, kuri mokėjo tik skalbti, taigi nieko nelaukę išbandėme „sausą“ muilo riešutų skalbiklį.

SAUSAS MR SKALBIKLIS:

Į medžiaginį maišelį (gavome pirkdami riešutus) įdėjome 3–4 riešutus, sulaužėme kevalus padaužę kočėlu ir tokį maišelį įmetėme į skalbimo mašiną su skalbiniais.

Po skalbimo maišelį su riešutais įdėjome į stiklainiuką su vandeniu ir laikėme šaldytuve (kad nesurūgtų) iki kito skalbimo. Su tokiu vienu skalbimo maišeliu galima išskalbti 3–4 skalbykles po 4–5 kg. Žinoma, skalbiklio efektyvumas gali priklausyti ir nuo vandens kietumo, skalbinių purvinumo ar jūsų nusipirktų MR rūšies.

SKYSTAS MR SKALBIKLIS:

Įsigijus naują skalbyklę su džiovykle (oi, kaip patogu!) teko sugalvoti ir naują skalbimo būdą. Juk nebegalėjome palikti MR maišelio išdžiūti prasidėjus džiovinimo ciklui. Atradome štai tokį skysto skalbiklio receptą:

Į puodą dedame 3–4 sutraškytus (užtenka su ranka) MR ir užpilame 0,7 l vandens. Nuo užvirimo verdame 5–7 minutes, perkošiame per sietelį į stiklainį, paliekame atvėsti, užsukame ir laikome šaldytuve.

Skalbiant įpilame skalbyklės gamintojų rekomenduojamą skalbiklio normą. Tokio stiklainiuko mums užtenka 4–6 skalbimo ciklams. Skalsumas priklauso ir nuo to, ar skalbiame 4 kg ciklą su džiovinimu, ar prikrauname pilną skalbyklę (8 kg) patalynės.

Skalbiniai džiūsta lauke padžiauti ant skalbinių virvės.
Photo by Manu B on Unsplash

Ar rūbai neįgaus specifinio kvapo?

Vienas pagrindinių (neskaitant ekologijos) pliusų, pradėjus naudoti MR – tai kvapas arba tiksliau – kvapo nebuvimas. Žinoma, į kvapą visi reaguoja skirtingai, štai net aš, nemėgstanti stiprių kvapų, turėjau draugę, kuriai skalbinys nesiskaito, kad švarus, jei per dviejų metrų atstumą negali užuosti kokiais skalbimo milteliais jis skalbtas. Jei ir jūs galvojate taip, kaip ta mano draugė – tuomet MR yra ne jums.

Visgi man labai patinka tai, kad skalbiniai, išskalbti su MR, neturi praktiškai jokio kvapo. Taip, kai virsite MR skystą skalbiklį, virtuvėje bus jaučiamas specifinis rūgštokas kvapas. Tačiau skalbiniuose šio kvapo beliks tik pėdsakai, o jei nesate labai jautrus kvapams, tai, tikėtina, jūs jo visai neužuosite. Internetuose galima rasti patarimų, kad į MR skalbiklį reikia lašinti eterinių aliejų, tačiau tai nėra būtina ir yra visiškai kvapo padiktuotas sprendimas. Be to, kai kuriuos audinius eteriniai aliejai gali ir sugadinti, o džiovyklėje eterinių aliejų pėdsakai netgi gali sukelti gaisrą.

Skalbiniai skalbinių krepšyje minimalistinio stiliaus kambaryje.
Photo by Sarah Dorweiler on Unsplash

Ekologija yra gerai, bet ar nebus brangiau?

Sunku įvertinti, kiek pigiau / brangiau kainuoja MR, nes 1. Įprastų skalbiklių jau neperkame maždaug 2 metus. 2. Vieno muilo riešutų pakelio užtenka taip ilgai, kad pamirštame, kiek jis kainavo. 😀

Visgi pabandykime paskaičiuoti. Mes vidutiniškai skalbiame 1,5 karto (skalbimo) per savaitę, 0,5 kg muilo riešutų pakelio mums užteko metams su trupučiu, jei gerai pamenu – 15 mėnesių. Taigi 12-ai mėn. būtų užtekę 0,4 kg. Paieškojus internete randu, kad 0,5 kg MR šiuo metu kainuoja nuo 5 iki 7 Eur, o 0,4 kg kainuotų nuo 4 iki 5,6 Eur (imkime vidurkį t. y. 4,8 Eur).

Taigi skalbiant MR per metus mums susidarė 78 skalbimai ir vienas jų vidutiniškai kainavo 0,062 Eur. O per 12 mėn. skalbimo priemonėms išleidome 4,8 Eur.

Parduotuvėje (tikrinau „Barboroje“) skystų skalbiklių kainos šiuo metu svyruoja nuo 1,78 Eur už litrą iki 7,99 Eur už litrą. Tikriausiai turguje būtų galima gauti ir dar pigiau, o apsilankius ekologiškų prekių parduotuvėje – dar brangiau, visgi, manau, norint bent apytiksliai palyginti MR ir įprastų skysto skalbiklio kainas – užteks ir internetinės parduotuvės pasiūlos.

1,5 l skysto skalbiklio pakuotės užteks apie 50 skalbimų (po 40–50 ml vienam skalbikliui, kaip rekomenduoja gamintojas). Taigi mūsų 78 skalbimams, skalbiant su parduotuviniu skalbikliu, reikėtų 2,34 litrų, kurie kainuotų nuo 4,17 Eur iki 18,70 Eur; vidurkis – 11,44 Eur.

Skalbiant su parduotuviniu skystu skalbikliu vienas skalbimas mums vidutiniškai kainuotų 0,15 Eur ir per 12 mėn. tai sudarytų 11,44 Eur sumą.

Žinoma, šie paskaičiavimai yra teoriniai, o jūsų skalbimo poreikiai gali būti visai kitokie. Visgi orientaciniai galima įsivertinti, kad skalbiant pigiausiu parduotuviniu skalbikliu, sekant akcijas, tikrai rūbus galima skalbti pigiau nei su MR. Tačiau įvertinus ekologijos ir sveikatos aspektus (ypač svarbu, jei šeimoje yra alergiškų žmonių, turinčių jautrią odą), MR nėra labai brangi zero waste alternatyva, o kartais net ir pigesnė nei ekologiški, brangūs (nebūtinai geri!) parduotuvėse randami skalbikliai.

Balta kėdė su skalbiniais.
Photo by Sarah Dorweiler on Unsplash

Muilo riešutai trumpai. Pliusai ir minusai

Čia apibendrinsime savo patirtį su MR ir išskirsime mūsų pastebėtus MR + ir —:

+

 • Pigiau (nei ekologiški skalbikliai ne plastikinėse pakuotėse).
 • Nėra kvapo.
 • Atliekas galima kompostuoti / nėra ilgai išliekančių atliekų.
 • Tinka vietinei kanalizacijai, nekenkia gamtai.
 • Nealergizuoja jautrios odos.

 • Reikia patiems išsivirti skalbiklį.
 • Reikia planuoti skalbimus, sunaudoti greičiau (nes genda).
 • Netinkamas itin sunkiai išvalomoms dėmėms šalinti (pvz., kraujui, majonezui ar kt. riebalams).

Ar rekomenduojame? Tikrai TAIP! O jūs ar bandėte skalbti su muilo riešutais? O gal išbandėte lietuvišką muilo riešutų versiją t. y. kaštonus? Pasidalinkite savo patirtimi!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create your website at WordPress.com
Get started
%d bloggers like this: