„Pirkti negalima atnaujinti“ arba sunkumai ieškant lėtos mados

Rūbai, rūbai rūbai… Vieni jų turi per daug, kiti neturi ko apsirengti, o treti perka dar, nes apsipirkimas – puiki terapijos ir socializacijos forma. Šiame įraše apie rūbų pirkimo įpročius ir balanso paieškas tarp taupumo ir ekologijos.

Tai kur dėti kablelį?

„Pirkti, negalima atnaujinti“ ar „Pirkti negalima, atnaujinti“ – ilgą laiką pirkti nešiotus rūbus buvo gėda, tai rodė jūsų neturtingumą ar net skurdą, na, o ypač paauglystės metais, tai buvo „nelygis.“ Žinoma, viskas keičiasi, dabar jau taisyklingesnė antrojo sakinio skyryba, kai pirkti yra negalima, reikia atnaujinti!

Pradėjus domėtis ekologija natūraliai iškilo klausimas – ką daryti su rūbais? Daug įvairių negerų dalykų yra kalbama apie greitą madą, atrodytų alternatyva paprasta – ieškoti tvarių prekės ženklų. Visgi, jei plastikinius maišelius pakeisti popieriniais ar medžiaginiais kainuoja panašiai (taip, medžiaginiai brangesni, bet juos ir naudosite ne vieną kartą – tikrai atsipirks!), tai rinktis tvarius prekės ženklus gali būti ne kiekvieno kišenei. Čia iškyla dilema: kaina vs kokybė.

Ekologiški medvilniniai marškinėliai. Tvari mada.
Photo by Lena Kudryavtseva on Unsplash

Kaina ar kokybė

Pirmiausia norisi išsiaiškinti, ar brangūs tvarių prekinių ženklų rūbai tikrai bus ir atitinkamai tiek patvaresni, kiek ir didesnė jų kaina? Dažnai ilgalaikių atsiliepimų internete surasti sunku, tvari mada dar gana nauja, taigi ir žmonių, kurie kanapių pluošto basutes būtų nešioję 3 metus ar ilgiau dar nėra daug ar ir visai nėra. O mokėti daug pinigų už negarantuotą kokybę nevisada norisi. Žinoma, jokiais būdais nesakau, kad tvarūs prekės ženklai gamina nekokybiškus produktus ar kad jūs, turėdami atliekamą šimtą kitą, neturėtumėte rinktis tvaresnių alternatyvų, tiesiog manau, kad žiūrint realistiškai daugelį žmonių nuo tvaresnių produktų pasirinkimo atbaido būtent jų kaina.

Kita medalio pusė, be kainos, tai patogumas. Patogu apsipirkti greitai, jums jau pažįstamoje vietoje, rinktis iš didelės pasiūlos. Iš masinių gamintojų marškinėlius trumpomis rankovėmis galima nusipirkti už 3–5 eurus ir jie jums tarnaus 2–3 metus, o tvari alternatyva gali kainuoti dvigubai, trigubai ar net 10 kartų brangiau (belieka tikėtis, kad jie ir nenubluks ilgiau). Be to, pirkdami greitos mados produktą jūs galėsite rinktis iš keliolikos spalvų, modelių, tipų, užrašų, paveikslėlių, o tvarūs prekių ženklai dažniausiai neturi tokios pasirinkimų įvairovės, rūbų stilius dažnai būna specifinis ir nebūtinai visiems priimtinas.

Dėvėtų drabužių parduotuvėje pasirinkimas didelis. Žinoma, taip apsipirkti tvariau, bet ar kokybiškiau?
Photo by Sean Benesh on Unsplash

Dėvėti rūbai

Pirkti padėvėtus rūbus gali būti sunku psichologiškai – juk tuos rūbus jau kažkas vilkėjo, čiaudėjo, gal apliejo pomidorų padažu, o gal verkė juose. Nauja daiktą lengviau prisijaukinti ir paversti savu. Visgi, ieškant santykio tarp kokybės ir kainos, būtent dėvėti rūbai yra tas atsakymas, kurio jūs ieškote.

Žiūrint iš ekologinės perspektyvos – jei rūbas dėvėtas, tai jį jau kažkas nupirko iš gamintojų ir jūs neprisidedate prie naujų rūbų produkcijos, jei rūbą iš pardavėjo (pvz., „Vinted“) galite atsiimti savo mieste, jis tampa dar ekologiškesnis, nes dėl jo niekam nereikėjo niekur važiuoti.

Taip pat rūbai iš antrų rankų bus neabejotinai pigesni nei nauji jų originalai. Tiems, kam rūpi prekiniai ženklai, smagu bus tai, kad dažnai skudurynuose galima rasti žinomių prekinių ženklų rūbų už tikrai žemą kainą. Tiesa, kad pasisektų nugriebti geriausius laimikius, parduotuvėse lankytis reikia nuolat (puiku, jei apsipirkinėjimas yra jūsų hobis) arba tiesiog reikia trupinėlio sėkmės.

„Go up and never stop“. Motyvacinis užtrašas, kad kelionė link tvarios spintos būtų lengvesnė!
Photo by Fab Lentz on Unsplash

Tai iš kur gauti naujų rūbų?

Pradėti pirkti tvaresnius rūbus tikrai nėra lengva. Straipsnyje aptarėme nemažai sunkumų, kurie iškyla pradėjus žingsniuoti šiuo keliu. Visgi, po truputį galima prisijaukinti ir lėtą, tvarią madą. Kad teoriniai svarstymai pavirstų praktiniais darbais, dalijamės sąrašu, kurį įgyvendinant žingsnis po žingsnio susikursite tvaresnę spintą:

  1. Susitvarkyti spintą ir surūšiuoti rūbus į nešiojamus, dovanojamus / parduodamus, nebetinkamus dėvėti!
  2. Nešiojamus rūbus tvarkingai susidėti į spintą, kad rūbų pasirinkimas ryte būtų malonus procesas.
  3. Parduoti ar atiduoti tuos rūbus, kurie jums nebetinka (čia gali padėti: FB mainų grupės, „Vinted“, draugai ar kaimynai).
  4. Susiūti, persiūti tuos rūbus, kuriuos dar dėvėtumėte, bet jie turi skylutę ar yra kiek ankštoki (padėti gali ir mama, kaimynė ar netoliese gyvenanti siuvėja).
  5. Nebetinkamus dėvėti rūbus paruošti antriniam panaudojimui (galima atsidėti žiemai, kai laiko DIY projektams bus daugiau). Antrinio panaudojimo idėjų galima rasti internete, kelios mūsų mėgstamiausios: pėdkelnės svogūnams laikyti, iš medvilninių maikučių – šluostės namams valyti, seni megztiniai – atiduoti mėgstančiai megzti draugei (ardyti ir siūlus vėl panaudoti).
  6. Įvertinti, kokių rūbų jums tikrai reikia ar reikės artimiausioje ateityje (pvz., artėja vasara, o jūs nebeturite basučių) ir susidaryti pirkinių sąrašą.
  7. Išsiaiškinti, kur galite rasti jums reikiamų rūbų (pvz., apatinį trikotažą, tikriausiai, norėsite įsigyti naują, teks paieškoti tvarių prekės ženklų; trūksta džemperio darbams kaime? Paieškokite jo dėvėtų rūbų parduotuvėse ar pirkite iš žmonių („Vinted“).
  8. Neskubant ir apgalvojant, ko ko jums tikrai reikia, įsigyti trūkstamų drabužių ir avalynės.
  9. Jūsų spinta jau labai tvari! Nenuleiskite rankų – domėkitės alternatyvomis ir tvarios mados prekiniais ženklais. Galbūt atrasite dar geresnių idėjų, iš kur gauti rūbų!

Mes šiuo metu esame tarp 6-o ir 7-o punkto, o kurį tvarios spintos laiptelį (gal tiksliau – lentyną? 🙂 ), pasiekėte jūs? Pasidalinkite komentaruose!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create your website at WordPress.com
Get started
%d bloggers like this: