Šventės ir minimalizmas

Supakuota dovana laikoma rankoje.

Kiekvienas mūsų tarsi atskiras saldainių rinkinys, dėžutė, kurią atidarius nežinai, ką rasi viduje. Kartais labai smagu palukštenti saldainius ir pasvarstyti, kodėl jūsiškiai sudėti vienaip, o net geriausio draugo dėžutės turinys gali būti visai kitoks! Šįkart apie „privalomas“ šventines dovanas ir minimalizmą.

Minimalizmas, pripažinkite, daug kam dar kelia nuostabą, šypseną ar net skatina pasišaipyti – „Tai ką, vėl nauja mada atėjo?“ Visgi, nors vieni išties minimalizmu domisi tik dėl mados, kiti jame atranda ramybę, pusiausvyrą, minimalizmas gali padėti susikurti erdvesnius ir šviesesnius namus, ramesnę buitį, nes tiksliai žinai, ką turi ir kur padėtas tas kiekvienas daiktas. Tačiau minimalizmas ne tik apie tvarką namuose ar daiktų laikymo sistemas. Minimalizmas ir apie naujus pirkinius / daiktus, kurie vienaip ar kitaip atkeliauja į mūsų namus. O čia labai didele problema tampa šventės, kurių metu „privaloma“ dovanoti – duoti ir gauti.

Dovana supakuota į plastiką nėra toks blogis kaip jums iš pradžių gali atrodyti.
Photo by Rob Laughter on Unsplash

Tradicijas laužyti sunku

Turbūt sunkiausia švenčių metu – išsiskirti iš minios. Jei šeimoje yra tradicija susirinkus prie Kalėdų ar Velykų stalo keistis dovanomis, bus labai sunku paaiškinti šeimai, kad jūs nenorite gauti žvakučių, kiškučių, statulėlių ar arbatos pakelių ir kitų mažmožių, kurie nevisada būna panaudojami. Visi iš tų smulkmenų šaiposi, visi supranta, apie ką čia mes rašome, bet kai ateina šventės, kartais ir patys nejučia einam ir perkam kažką mažo ir mielo kolegai, kaimynui ar antros eilės pusbroliui. Na, nes juk privaloma!

Jei šventes švenčiate tik su artimiausiu šeimos ratu, tikėtina, jums bus lengviau, nes mažiau žmonių = geriau pažįstami žmonės. Taigi, greičiausiai, jau būsite jiems papasakoję apie savo minimalizmo kelionę, paaiškinę, kodėl nenorite gauti dulkes kaupiančių smulkmenų ir t. t. Bet jei prie stalo susirenka ir tolimiausi giminaičiai, o dovanomis keičiasi visi su visais, tuomet šventės gali tapti tikru iššūkiu.

Hobiai gali tapti puikiu atskaitos tašku sprendžiant klausimą „Ką dovanoti?“
Photo by Margarida Afonso on Unsplash

Garsiai kalbėkite apie savo hobius

Laužyti stereotipus ir keisti nusistovėjusias tradicijas gali būti labai sunku, o kartais gal ir nelabai verta. Ar tikrai dėl porą kartų per metus gaunamų mažmožių (nors ir visai nereikalingų) norite susipykti su šeimos nariais (kad ir tolimais)? Kai kurie žmonės tradicijas priima kaip šventą ir neginčijamą dalyką, todėl įrodinėti, kad jums visiškai nereikia tokių smulkmenų ir jums būtų daug maloniau kokybiškai pakalbėti su tuo žmogumi bent pusvalandį, gali būti misija-neimanoma.

Visgi, galima pabandyti mažmožių dovanojimą pakreipti savo naudai. Juk kiekvienas turime vienokių ar kitokių pomėgių, todėl garsiai juos išsakius, aptarus ir išdiskutavus, tikėtina, kažkas prisimins tai per kitas šventes ir vietoje žvakutės sugalvos padovanoti šį tą asmeniškesnio. Galbūt jūs mėgstate skaityti knygas ir pasigyrėte visiems, kad turite skaityklę ir mėgstate e. knygas? Elektroninės knygos nėra brangios, todėl gali būti puiki „maža dovana.“ O gal esate kavos gurmanas ir jums visada smalsu išragauti naujus kavos skonius? O gal laisvalaikiu piešiate pieštukais, taigi jie irgi būtų smagi ir naudinga dovana? Čia variantų gali būti šimtai ir, žinoma, tai galioja ir atvirkštiniam variantui – nežinote, ką dovanoti? Prisiminkite, kokių pomėgių turi tas žmogus.

Imkitės iniciatyvos

Jei šeima nuolat keičiasi dovanomis ir visi verčiasi per galvas, kad tik nustebintų vieni kitus, tikėtina, ne jūs vieni būsite pavargę nuo nuolatinių dovanų paieškų. Galime pasidalyti labai vykusiu pavyzdžiu kaip mums pavyko sumažinti Kalėdinių dovanėlių kiekį – o gi tiesiog pasiūlėme keistis dovanomis ne kiekvienam su kiekvienu, o išsitraukti vardus ir dovanoti tik tam, ką ištraukei. Pirmos Kalėdos prabėgo sklandžiai ir smagiai, buvo net ir detektyvo elementų, kai iš rankraščio ant pakuotės buvo bandoma nuspėti, kas čia tapo asmeniniu Kalėdų seneliu. Antrais metais ši idėja jau buvo visiems savaime suprantama, taigi mes pakėlėme ją į „aukštesnį“ lygį.

Antroms Kalėdoms ruošėmės iš anksto – sukūrėme grupę internetinėje platformoje, kur pridėjome visus savo šeimos narius ir išsiuntėme instrukcijas e. paštu, kad visiems būtų aišku iki kada ir ką reikia padaryti. Kiekvienas turėjo sudaryti savo norų sąrašą, kad dovanos būtų naudingos ir praktiškos. Tuomet sistema automatiškai ištraukė vardus ir kiekvienas į e. paštą gavo vardą, kam dovanos, ir sąrašą dovanėlių, kurios būtų mielos gavėjui. Atrodytų, kur čia Kalėdų džiaugsmas, kai žinai, ką gausi? Patikėkite, visi buvo labai laimingi gavę tai, ką nori. O nuostabos elementas išliko — iš pridėtų į sąrašą 5-6 dovanėlių juk gavome tik po vieną. Žinoma, šitas variantas netiktų, jei šeimoje būtų mažų vaikų. Bet juk tėveliai geriausiai žino, ko nori jų mažyliai, todėl jie irgi galėtų sukurti dovanėlių sąrašą vaikams.

Gėlės – puiki minimalistinė dovana.
Photo by Anna Meshkov on Unsplash

Džiaukitės kitų laime

Šventės dažnai sukelia daug neigiamų jausmų: planavimas, skuba, eilės parduotuvėse, maisto ruošimas, vėlavimas sėsti prie pietų stalo… Ar tikrai šventės apie tai? Nepamirškite priminti sau ir kitiems, kad šventės, tai proga pabūti kartu, pabūti namie, o gal išeiti į gamtą. Galų gale, jei kažkam mažmožiai atneša džiaugsmo, kodėl nenudžiuginus jų mažu dekoratyviu niekučiu? Jei jums rūpi tvarumo aspektas ir skaičiuojate kiekvieną panaudoto plastiko gabalėlį, na, atsipalaiduokite! Darykite tai, ką galite, bet nepamirškite įvertinti, ar tikrai rožių puokštė plastikinėje pakuotėje padarys daugiau žalos gamtai ar jos nebuvimas daugiau žalos jūsų santykiams su gėles mėgstančia teta?.. 🙂

Gražių ir ramių visų ateinančių švenčių!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create your website at WordPress.com
Get started
%d bloggers like this: