5 lengviausi tvarūs pakeitimai

Socialinių tinklų erdvėje gali greitai pasijusti mažu ir niekam nereikalingu – štai, mergina per trejus metus sukaupė tik puslitruką šiukšlių, o štai kitas surinko kelias tonas benardymas kur nors Indonezijoje. Ką jau čia tas mano rūšiavimas ar medžiaginiai maišeliai? Visgi, net ir maži darbai yra svarbūs! Šiandien su jumis dalinuosi 5 idėjomis buičiai, kurios yra ne tik tvaresnės, bet ir patogesnės / pigesnės / lengvesnės nei įprasti šių problemų sprendimo būdai.

Kietieji šampūnai

Nusprendus sumažinti perkamo plastiko kiekį lengviausia pasirodė pradėti nuo vonios. Tiesa, per akcijas prikauptų plastikpakuotinių šampūnų užteko beveik metams, nes juk tuo pačiu metu norėjosi ne tik pabaigti sukauptas atsargas, bet ir išbandyti naujai atrastas kieto šampūno alternatyvas. Putojimo greitumo prasme labiausiai patiko šampūnas ir kondicionierius viename iš „Lush“, bandžiau ir tik šampūną, bet išsitrinkus galvą juo plaukai lieka nemalonios šiaudų tekstūros, todėl reiktų dar kito kondicionieriaus. Taip atradau „Solidu“ kondicionierių kvepiantį bijūnais. Užtenka tikrai ilgam, kvepia neišpasakytai, tik muiluojasi nelabai patogiai. Dabar laukiu kada pasibaigs „Lush“ šampūnas ir galėsiu išbandyti „Solidu“ šampūnus (tikiuosi, muiluosis geriau?) Juk pirkti iš lietuvių tvariau! (tiesa, draugai kaip susitarę man vežė „Lush“ produkciją lauktuvių, taigi ir jų nesisiunčiau…)

Efektyvų valiklį galima pasigaminti iš to, ką rasite virtuvėje: acto ir sodos.
Photo by Good Soul Shop on Unsplash

Actas ir soda

Turbūt milijoną kartų girdėjote apie šią stebuklingą porelę. Bet ar bent kartą išbandėte? Į visokius ekologiškus ir natūralius valiklius visada žiūrėjau skeptiškai, nes, na, kaip čia mama gamta gali išvalyti ką nors taip pat gerai kaip ir chemija. Visgi turiu pripažinti, kad valgomas šaukštas sodos ir pusė puodelio acto + 20 min + daug vandens = auksinė vamzdžių atkimšimo formulė. Net pumpuoti nereikia, kas man, tokiai tinginei, yra labai didelis pliusas.

Muilo riešutai

Atrodo, mūsų kartai lemtai iš naujo atrasti tai, kas jau buvo žinoma. Mano močiutė skalbinius skalbdavo kaštonų nuovire. O štai aš Lenkijoje radau muilo riešutų iš Nepalo – labai apsidžiaugiau, parsivežiau namo ir… nebežadu su jais skirtis. Vienos pakuotės (gal 400 ar 500 g) mūsų šeimynai (2) užteko metams. Iš pradžių tiesiog įmesdavau 4–5 riešutus į maišelį ir su skalbiniais – į skalbimo mašiną. Vėliau internetuose radau receptą, kad galima virti skystą muilo riešutų skalbiklį ir porą savaičių jį laikyti šaldytuve (nes rūgsta). Šis būdas man pasirodė lengvesnis, o ir riešutai tokiu būdu tapo skalsesni. Labai rekomenduoju! Ypač tiems, kas gyvena kaime ir turi vietines kanalizacijas, nes muilo riešutai turbūt mažiausiai kenksmingas būdas skalbti, koks tik gali būti. Reikės išbandyti, ar jie tokie pat efektyvūs ir indaplovėje.

Lietuviška muilo riešutų alternatyva – kaštonai.
Photo by Waldemar Brandt on Unsplash

Didelės taros vietoje mažų

Visiškai atsisakyti plastiko namuose vis dar nepavyksta. Vienas tokių dalykų, kurio labai norisi dėl patogumo – skystas muilas. Vyrui jis atrodo daug mielesnis, o man, reikia pripažinti, irgi. Ypač dėlto, kad kietas muilas visada įstringa po žiedais, taigi rankų plovimosis ritualas tampa labai ilgas (nusiimti žiedus, nusiplauti rankas, užsimauti žiedus…) Beieškodami bent kokios alternatyvos 500 ml talpos papildymo pakuotėms, atradome 5 l skysto muilo kanistrą iš pigu.lt (ne reklama!) Muilo kaina labai protinga, pakuotė tvirta ir bus tikrai panaudota dar kartą – susipilti ką nors namuose. Vienintelis minusas, kad reikia rasti vietos papildomai 5 l talpos pakuotei…

Dantų šepetėliai

Vienas lengviausių pakeitimų, tai kitokie dantų šepetėliai. Išbandėme bambukinius – nepatiko. Pasirodė kieti, o be to kas 3–6 mėnesius vis tiek reikia pirkti naują (visą) šepetėlį. Aišku, kotelis kompostuojamas, bet nuolatinė naujo produkto gamyba mums pasirodė skatinanti vartojimą, o ne atvirkščiai. Tuomet atradome „Radius“ firmos dantų šepetėlius. Jų koteliai gaminami iš perdirbto popieriaus (gal ir iš kitų medžiagų) ir, geriausia, kotelius įsigyji visam gyvenimui – vienas kotelis ir tu visą gyvenimą nebeperki dantų šepetėlių! Nei plastikinių, nei bambukinių! Žinoma, galvutes keisti reikia. Bet jos yra perdirbamos. O ir resursų pagaminti šepetėlio galvutei reikia mažiau nei pagaminti visam naujam šepetėliui. Šiuo metu labai džiaugiamės savo atradimu ir itin patogiais šepetėliais. O gal jūs esate atradę dar geresnių alternatyvų?

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create your website at WordPress.com
Get started
%d bloggers like this: