Kaip atsispirti vartotojiškumo kultūrai

Gyvenant pasaulyje, kur visi skuba ir bėga, kur visi perka ir vartoja, kur kuo esi labiau užimtas ir sakai, kaip tu nieko nespėji, tuo esi labiau vykęs žmogus yra LABAI SUNKU atsipūsti, sulėtinti tempą ir išties pradėti gyventi.

Pirmieji sąmoningi žingsniai

Jei jau skaitote šį tekstą, vadinasi esate lėtėjimo juostoje. Dažnai atsiriboti nuo skubėjimo kultūros padeda bent trumpas aplinkos pakeitimas – savaitgalis užsienio mieste, pabėgimas į kaimo tylą ir vienatvę, o gal užteks ir keliolikos kilometrų žygio miške vienam ar su draugu. Turbūt nereikia būti psichologu, kad suprastum kaip svarbu kartas nuo karto pakeisti aplinką. Po tokio savaitgalio dažnai išsisprendžia sprendimo neturėjusios problemos, atsiranda įkvėpimo naujiems (net jei ir labai mažiems) pokyčiams. Deja, dažnai pažadas nuo pirmadienio nebepirkti kavos plastikiniame puodelyje subliūkšta jau antradienį, kai per skubėjimą pamirštate įsimesti daugkartinį puodelį.

Todėl pradėjus žengti pirmus žingsnius tvarumo, ekologijos ir lėtesnio gyvenimo link labai svarbu neprašyti savęs būti 100 % sėkmingam. Nepasižadėkite nuo pirmadienio nebepirkti maisto plastikinėse pakuotėse, o pasižadėkite pirkti kuo mažiau maisto plastike. Nepasižadėkite visada atstumą iki 2 km keliauti pėščiomis, o pasižadėkite apskritai kuo dažniau keliauti pėščiomis ar dviračiu.

Pirkti, pirkti ir dar kartą pirkti

Nenuostabu, kad šiuolaikinėje visuomenėje vartojame terminą „apsipirkimo terapija“, o nesėkmingą darbo savaitę būtinai pataiso nauja suknelė ar bateliai, na, o ar bent jau nauja pagalvėlė svetainėje ant sofos. O nenuostabu todėl, kad reklamose visi šie produktai mums pardavinėjami ne kaip savo funkciją atliekantys (rūbas – šiluma, socialinė norma prisidengti nuogumą; batai – šiluma, nepraleidžia vandens; pagalvė – atrama, patogiau sėdėti), bet kaip emocijos ir patirtys, kurių mums trūksta. Juk nauja suknelė, tai „nauja TU“, o bateliai leis „sužibėti ir tapti vakarėlio žvaigžde“, pagalvėlė su M. K. Čiurlionio piešinio reprodukcija namams „suteiks jaukumo, elegancijos ir aristokratiškumo“. Na o kas gi nenori atsinaujinti, sužibėti ir būti elegantiškas? Štai ir vėl keli šimtai išleisti, piniginė nuo to palaengvėjo, bet ar palengvėjo širdyje?

Norint atsispirti tokioms reklamoms labai padeda analizė. Štai, išskaidėme elegantiškų pagalvėlių reklamos planą ir tos pagalvėlės pasidarė nebe tokios patrauklios. Labai sveika taip įvertinti kiekvieną pirkinį (ypač, jei jis patenka į „mielų, bet nelabai reikalingų“ kategoriją) ir nuspręsti, ar jis tikrai mums būtinas.

Atsitraukite atgal ir planuokite savo gyvenimą lyg iš šalies. Juk draugui duoti patarimą visada lengviau?
Photo by GRÆS Magazine on Unsplash

Planavimas išgelbės pasaulį

Nors ir koks tai nuvalkiotas patarimas, bet jis veikia. Planavimas tikrai gali padėti gyventi tvariau ir išvengti impulsyvių pirkinių. Žinoma, tai nereiškia, kad pradėjus planuoti jūs turite tapti bejausmiu robotu, kuris impulsyviai nenusiperka guminukų ar traškučių, ar kuris vonioje ant palangės nepasideda mielo mažmožio. Visgi, jei pradėsite planuoti savo pirkinius, neliks vietos impulsyviems dideliems pirkiniams.

Verta nusimatyti „šlamšto“ biudžetą, kurio jūs visiškai nekontroliuosite ir nesmerksite. Tai suma per mėnesį, kurią galite išleisti tam, kam sveikas protas sako, kad nereikėtų. Juk visi mes kartais norime bulvių traškučių, kebabo ar naujo nagų lako buteliuko. Taigi nusimatykite 10, 20 ar kitokią sumą eurų per mėnesį ir mėnesio pabaigoje visiškai neprašykite ataskaitų už ją (nei iš savęs, nei iš savo partnerio, jei išlaidas planuojate kartu).

Ar man tikrai reikia?

Vieną kartą atsisėdę ramiai apgalvokite, ką turite, ką norite turėti (kodėl norite?) ir ką su visais tais daiktais veiksite. Pradėti galima nuo vienos namų vietos, pavyzdžiui, virtuvės. Ir kiekvieną savaitgalį taip apgalvoti po vieną namų sritį. Nors, atrodo, prieš pirkdami naują kavos aparatą juk tikrai pagalvojame, bet ramiai pabūti su savo mintimis labai sveika. Gal paaiškės, kad kavą dažniausiai geriate darbe, o namie naujo aparato jums reikia tik todėl, kad senasis sugedo. Tokio galvojimo rezultatas, turėtų būti sąrašas daiktų, kurių jums tikrai reikia ir kurios žadate įsigyti (galite užsirašyti net ir preliminarias kainas, kad matytumėte savo tikslus). Dažnai gerai apmąsčius savo ateities planus (pvz., planuoju gyventi tiny house’e, tai po 5 metų nebeturėsiu kur dėti tų visų daiktų; arba kitas pvz., planuoju keltis į didelį namą su didele virtuve, turėti daug vaikų, tai 2 riekučių skrudintuvo man nebus gana) paaiškės, ar būtent šito pirkinio jums reikia būtent dabar. Ne? Tai ir neskubėkite pirkti!

Gyvenimas mažoje erdvėje gali natūraliai padėti sumažinti vartojimo kiekį. Juk naujo pirkinio tiesiog nebus kur dėti!
Photo by Andrea Davis on Unsplash

Nepraraskite motyvacijos

Pasirinkę keliauti sąmoningo gyvenimo link atsiribokite nuo tų žmonių, kurie jus skatina vartoti be jokios priežasties. Nebesekite parduotuvių ir prekių ženklų socialiniuose tinkluose, geriau sekite ne pelno siekiančias organizacijas, iniciatyvas, socialines akcijas, kurios jums įdomios ir aktualios. Sekite gyvenimo būdo puslapius, kurie dalijasi jums aktualiais patarimais ir idėjomis (tvarumas, ekologija, plastiko mažinimas ir pan.), atsiribokite nuo tų, kurie jums siūlo pirkti naujus produktus ir išbandyti dar vieną naują nors ir tvarią alternatyvą.

Neverskite savęs per naktį tapti idealia savo versija. Keliaukite mažais žingsneliais, nes tobulumas yra nepasiekiamas. Svarbiausia, kad darome geriausia, ką galime, jau ŠIANDIEN.

Gražios jums šiandienos ir tvarių pasikeitimų!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create your website at WordPress.com
Get started
%d bloggers like this: