Minimalistinės šventės (2)

Pirmoje straipsnio dalyje kalbėjau apie simbolines dovanas, dovanėlių pakavimą ir alternatyvias dovanų idėjas, kurios yra draugiškos ir piniginei, ir aplinkai. Antroje straipsnio dalyje papasakosiu, kaip galite švęsti tvariau ir ekologiškiau. Pakalbėsiu apie maistą Kūčių ir Kalėdų stalui, šventines keliones ir pramogas.

Turbūt vienas svarbiausių Kalėdų (ir visų kitų švenčių, po teisybei) akcentas – stalas. Stalas, prie kurio susėda visa šeima ar susirinkę draugai, stalas, prie kurio kalbame ir bendraujame, kartu valgome ir šnekučiuojamės gerdami arbatą ar kartu su šeima žaisdami stalo žaidimą. Kalėdinės dvasios ir šurmulio pagauti net nepajuntame, kaip pirkinių krepšelyje atsiduria nauja kalėdinė staltiesė, eglutės formos servetėlių laikikliai ar vienkartiniai kalėdine tematika puošti šiaudeliai, kuriuos panaudosime tik kartą, ar, geresniu atveju, tik kartą metuose.

Kalėdų stalo dekoracijos neprivalo būti vienadienės.
Photo by Markus Spiske on Unsplash

Universalios kalėdinės puošmenos

Žinoma, pasipuošti švenčių proga norisi tiek ir visus namus, tiek ir šventinį stalą. Tačiau rūpestingai apgalvojus, ką jau turime, o ką galime pasigaminti – šiemet šventes pavyks sutikti pigiau ir tvariau. Pats svarbiausias patarimas – panaudokite tai, ką jau turite. Ar tikrai kasmet reikia naujų girliandų ir kalėdinių burbulų? Juk jais puošiate namus tik kartą metuose, tai ar tikrai jie yra tokie nusibodę? Nepasiduokite prekybininkų mėginimui jus įtikinti, kad jūsų Kalėdos bus prastesnės, jei nenusipirksite naujos girliandos. Pavyzdžiui, mes savo „kalėdinę“ girliandą terasoje laikome kiaurus metus (jau tarnauja 6 ir, nežinia, kiek dar tarnaus). Ši girlianda nėra išskirtinai žiemiška (varvekliai, snaigės), o tiesiog žaisminga spalvotų lempučių džiaugsmo upė, kuri mums merkia akį ir per Kalėdas, ir ramiais vasaros vakarais sėdint terasoje su vyno taure rankoje. Lygiai taip pat galima pritaikyti ir kitas dekoracijas namuose ar ant stalo. Pavyzdžiui, stalą dekoruokite vyno taurėmis (apvertus taurę ant jos kojelės galima uždegti žvakę-„tabletę“, o šventiškesnei išvaizdai į pačią taurę galima pridėti (apvožti) eglutės šakelių, ant eglutės netilpusią girliandą ar pan. Stalas atrodys gražiai ir išskirtinai, o nereikės įsigyti specialių kalėdinių žvakidžių. Tik nepamirškite ir nepalikite žvakių be priežiūros!

Šventinę nuotaiką kuria ne daiktai, o laikas praleistas kartu

Sukurkite Kalėdas patys! Šis patarimas ypač aktualus tiems, kurie turi vaikų. Prasidėjus moksleivių atostogoms labai smagu mažuosius šeimos narius įtraukti į pasiruošimą šventėms, tai gali ir, mano galva, turi tapti ne tik darbu, bet ir puikia pramoga visai šeimai. Pavyzdžiui, langus galima dekoruoti pačiomis paprasčiausiomis popierinėmis snaigėmis arba susirasti internete sudėtingesnių popierinių puošmenų gaminimo instrukcijų. Galima džiovinti greipfrutus ar apelsinus ir iš jų griežinėlių verti girliandą (yapč tiks tuo atveju, jei jokių senų girliandų neturite, o eglutę papuošti vis tiek norisi). Jei mėgstate rankdarbiauti (plačiąja DIY prasme), galite visi kartu pasigaminti kalėdinių žvakių ir jas dekoruoti, pagaminti naminių muilų (ir vėliau sunaudosite, ir smagiai praleisite laiką gamindami). Išėję pasivaikščioti į mišką ar parką – prisirinkite kankorėžių, juos išdžiovinus galima kabinti ant eglutės, verti girliandas ant langų ar įvairiai dažyti, dekoruoti. Kad namai kvepėtų šventėmis, nereikia jokių brangių oro gaiviklių, užteks į mandariną prismaigstyti gvazdikėlių ir visi namai pakvips jos didenybe – žiema.

Rankų darbo dekoracijos – pačios mieliausios.
Photo by Annie Spratt on Unsplash

Kad maisto išmestumėte mažiau

Nesikartosiu, kiek maisto yra išmetama kasmet pasaulyje per šventes. Statistika yra šiurpinanti ir kiekvienas turėtų bent jau pasistengti, kad geros kokybės maistas nenueitų veltui. Todėl planuokite, planuokite ir dar kartą planuokite! Jei kūčias valgysite ne savo namuose – pasikalbėkite iš anksto su tuo, kas ruoš pagrindinį stalą ir susitarkite, ką konkrečiai galite atsivežti (kad neatsitiktų taip, jog ant stalo atsidurs trys silkės, o nė vienų troškintų kopūstų). Dažniausiai draugai ir giminės labai entuziastingai pritars jūsų norui planuoti ir tartis, tik niekas nedrįsta pirmas imtis iniciatyvos… Važiuodami į Kalėdinį balių taip pat drąsiai paklauskite, ar tikrai atsivežti šakotį, gal jį jau atsiveš kažkas kitas, o namų šeimininkai apdžiaugtų, jei jiems nereikėtų gaminti baltos mišrainės?

Žinoma, jei tik mokate ir mėgstate, gaminkite maistą namuose – taip galėsite maitintis ne tik sveikiau, bet ir pasirinkti, kokius (ir kaip įpakuotus) ingredientus pirkti. Nepabijokite važiuodami į balių nusivežti tuščių indelių maistui. Dar geriau, jei šventė vyksta pas jus – paprašyktie svečių, kad atsivežtų tuščių daugkartinių maisto indelių ir būtinai pasidalinkite nesuvalgytu maistu, nes vienai šeimai įveikti likučius po švenčių gali būti misija neįmanoma, tačiau pasidalinus šią naštą galima išvengti maisto švaistymo.

Visgi, jei matote, kad turimo maisto suvalgyti nepavyks – atiduokite dar nesugedusį maistą augintiniams (atsižvelkite į tai, kas kam tinka, pavyzdžiui, nepamirškite, kad šunims negalima duoti bulvių ir pan.) Jei ketinate važiuoti aplankyti giminių kaiman, galite vištoms nuvežti maisto likučių (nuostabūs gyvūnai, kurie lesa praktiškai viską!) Žinoma, visada pasitarkite su šeimininkais, ką galima duoti jų augintiniams.

Kelionės ir transportas

Panašiai kaip galvote apie maistą ir jo švaistymą, galvokite ir apie šventines keliones. Paklauskite savęs, ar pas gimines iš savo miesto jūs važiuojate vieni? Gal galite tilpti į vieną automobilį su brolio / sesės šeima, o gal galite važiuoti autobusu ir pakeliui aplankyti mažus gražius apsnigtus gimtinės miestelius?

Žinoma, palikti automobilį savo namuose nevisada gali būti patogu dėl laiko stokos ar kitų priežasčių. Tačiau tuomet, turėdami laisvos vietos, paieškokite bendrakeleivių – paklauskite draugų ir pažįstamų, ar nenorėtų važiuoti drauge, paieškokite važiuoju-vežu grupių socialiniuose tinkluose, ar, jei pakeleivio visgi neradote, sustokite ir paimkite tranzuojantį žmogų.

Išsiruošę aplankyti savo miesto eglės – palikite automobilį namuose. Nuvykite viešuoju transportu ar keliaukite pėščiomis. Išvengsite spūsčių miesto centre ir pajudėsite gryname ore. O jei šių argumentų neužtenka, tuomet pridėsiu ir trečią – galėsite ramiai pasimėgauti ne tik karšta arbata, bet ir karštu vynu.

Kavinės ir pramogos mieste

Jau išsiaiškinome, kad jokios čia Kalėdos, be privalomos ekskursijos į miesto centrą ir karšto vyno puodelio ar kakavos su zefyriukais. Bet ar kada atkreipėte dėmesį, kaip atrodo šiukšlinės miesto centre, netoli eglutės? O gi ten vien vienkartiniai šaukšteliai ir gėrimų puodeliai. Šiemet elkitės šiek tiek kitaip! Ne ne, nesiūlau likti be Kalėdinio vyno ar išvis nelankyti šventinio miestelio. Geriau atsineškite savo puodelį (ir, jei reikia, daugkartinį šiaudelį) norimam gėrimui (daugelis tinklinių kavinių netgi siūlo nuolaidą, jei perkate gėrimą su savo puodeliu).

Nepamirškite rankinėn įsimesti ir šaukštelį / šakutę ir nedidelį indelį, kad galėtumėte nusipirkti karštų spurgyčių. Gal prieš kelis metus ir būtumėte atrodęs keistai su savo įrankiais ir tara, tačiau dabar, dažniausiai, sulauksite tik pagyrimo, kad rūpinatės aplinka ir dar papildomos spurgytės ant dėžutės viršaus (iš patirties 🙂 ).

Pirkdami maistą kavinėse (išsinešti) irgi paprašykite, kad maisto nepakuotų į turimas vienkartines pakuotes ir iš anksto įspėkite, kad atsinešite saviškes. Visgi, jei jau atsitiko taip, kad maistą supakavo į vienkartinius indelius, pagalvokite, kaip galėsite juos panaudoti? Gal, išplovus indelį, tai bus puiki tara sudėti maisto toliau gyvenantiems giminėms (kad nereiktų toli važiuoti atsiimti indelį) ar, jei jau visai nesugalvojate, ką su juo daryti, gal išplauta maisto dėžutė sudomins jūsų katę ir taps neblogu užsiėmimu kokiai valandai ar dviems? 🙂

Photo by Jessica Lewis on Unsplash

Lengvų švenčių!

Labai tikiuosi, kad šios mintys jums padės susiplanuoti šių metų šventes bent šiek tiek švariau ir draugiškiau savo piniginei ir aplinkai. Būti 100 proc. ekologišku ir gyventi be šiukšlių – yra praktiškai neįmanoma, tačiau visi galime padaryti bent po vieną mažą dalyką jau šiandien.

Gražių ir švarių švenčių namuose, mieste ir jūsų galvose! Linkiu, kad ateinantys metais atneštų dar daugiau naujų vėjų ir nupūstų beverčius įpročius, nereikalingus mažmožius ir visuomenės primestas normas!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create your website at WordPress.com
Get started
%d bloggers like this: