Minimalistinės šventės (1)

Būti 100 proc. idealiu nepavyks niekada – palikime tai utopinėms knygoms ir fantastiniams kino filmams. Tačiau kartu paieškokime sprendimų, ką galime padaryti jau dabar, per šias šventes, kad pasaulyje būtų mažiau plastiko ir daugiau džiaugsmo. Pirmoje straipsnio dalyje – simbolinės dovanos, dovanėlių pakavimas ir alternatyvios dovanėlių idėjos, kurios draugiškos ir piniginei, ir aplinkai.

Photo by Scott Webb on Unsplash

Simbolinės dovanos

Juk visi esame gavę simbolinių dovanų, tų kurias dovanoja mažai pažįstamas kaimynas, kolega iš kito aukšto (su kuriuo susitinkate tik mėnesiniuose posėdžiuose) ar sūnaus mokyklos auklėtoja. Na, dovanas gauti smagu, bet ar tikrai jums trūko dar vienos miniatiūrinės žvakės? blizgučiais pabarstyto angeliuko? kalėdinės dovanų kojinės? Tai kodėl, kai dovanas tenka dovanoti patiems, vis dar lyg užburti sukamės mažmožių rate ir per daug nesigiliname, ar mūsų dovanos gavėjui ta žvakutė bus tikrai reikalinga?

Kokios alternatyvos, paklausite. Tuoj pateiksiu kelias konkrečias idėjas. Bet prieš tai – kviečiu sau atsakyti į klausimą, ar tą simbolinė dovana išvis yra būtina? „Visi taip daro.“ nėra pasiteisinimas. Dovanokite tiems, kuriems jaučiate meilę ir šilumą, o ne tiems, kuriems dovanoti REIKIA. Dovanos nėra privalomas dalykas! Seniai nesimatėte su studijų draugu? Gal vietoje to, kad paliktumėte jo darbe „siuntinuką“ kalėdinių lauktuvių, geriau paskambinkite jam ir pakvieskite pokalbiui prie arbatos puodelio, kartu apžiūrėkite šventiškai pasipuošusį miestą ar drauge aplankykite naują dailės parodą. Kartu praleistas laikas yra vertingiausia dovana, kokią tik galite padovanoti! Visgi, visiškai išvengti dovanų nepavyks, o ir nereikia, taigi kelios idėjos:

Dovanų pakavimas

Pasisiūkite lininių ar kitokių drobinių maišelių dovanėlėms sudėti (jei tingite siūti – nusipirkite, tai tikrai geriau nei vienkartinės blizgančios plastikinės pakuotės).

Neišmeskite gaunamų siuntinių pakavimo (rudo) popieriaus, jį galėsite panaudoti dovanų vyniojimui. Taip pat jo galite nueiti paprašyti į netoliese esančią kanceliarinių prekių parduotuvę, tikėtina, kad jie šį popierių meta lauk, nors visos jų medžiagas atkeliauja būtent tokioje pakuotėje, kurios antrą kartą niekas nepanaudoja. Jei lygi ruda spalva jums nėra gražu – dekoruokite, tai gali tapti labai smagiu užsiėmimu kartu su vaikais: piešti eglutes, antspauduoti Kalėdų senelius (pasigaminti antspaudą galima iš seno trintuko), karpyti ir klijuoti snaiges… fantazijai ribų nėra!

Ūkinių prekių parduotuvės (pavadinkime ją „Jaunuoliai“) sodo skyriuje nusipirkite rudo špagato – tai puiki alternatyva (ypač kainos prasme) tai dabar madingai ir net prabangiai rudai dovanų rišimo virvelei. Vietoj poros metrų „Jaunuoliuose“ gausite bent keliolika už mažesnę kainą – užteks ilgam.

Jei po kalėdų egle norite sutupdyti gražią armiją dovanų dėžučių, jokiu būdu nepirkite naujų vien tik tam skirtų dovanų dėžių. Geriau peržvelkite atsargas namuose – senos siuntinių dėžės gali būti prikeltos antram gyvenimui! Nulupkite etiketes ar siuntos informaciją, dėžę dekoruokite jums norimais būdais ar palikite lygią rudą ir… vuolią!

Pakavimas rudu popieriumi gali būti ir gražus, ir kūrybiškas!
Photo by Juliana Malta on Unsplash

Valgomos dovanos

Turbūt labiausiai vertinamos dovanos, tai tokios, kurios nesikaupia namuose. Dar geriau – jei dovaną galima atidaryti čia pat ir pasidalinti jos turiniu su visias švenčiančiais. Nors ir čia reikėtų nepersistengti – vienais metais gavau dovanų trilitrinį stiklainį naminių sausainių. Dovana miela ir skani, bet TRILITRINĖ!

Valgomos dovanos yra puikus simbolinės dovanos pavyzdys – ypač, jei patys kepėt, virėt ar kitaip triūsėt virtuvėje. Brangiam žmogui taip parodote savo dėmesį, o ir jis nėra įpareigotas žiurkės skulptūrėlės visus metus laikyti pasidėjęs ant darbo stalo ar pasikabinti jūsų padovanotą nuotrauką namuose virš židinio. Žinoma, ruošdami maistą pagalvokite, ar žmogus nėra kam nors alergiškas (riešutams, pieno produktams?..), o galbūt ko nors nevalgo dėl etinių ar sveikatos priežasčių (pvz., negeria kavos, nevalgo saldumynų ar pan.) Jei patys to nežinote, o nenorite išsiduoti, kad planuojate dovaną – paklauskite jo šeimos nario ar kabineto draugo, juk per Kalėdas visi tampame šiek tiek slaptieji agentai.

Pagaminkite ir (ne)suvalgykite

Pagaminti patys galite beveik bet ką, tai priklauso nuo jūsų meilės virtuvei ir turimo laiko. Iš vakaro galima išsikepti įvairių kalėdinių sausainių, jei turite nuolat sergantį draugą – galite jam pagaminti „antibakterinį“ stiklainiuką (imbieras, citrina ir medus ar pan.), dovanoti galima stiklainiuką jūsų keptų kūčiukų, turint daugiau laiko: iš sausainių galima lipdyti kalėdinę eglutę, sausainius dekoruoti glajumi su linkėjimais ar būtent tam žmogui skirtais juokeliais. Jei einate į šventę, galite nusinešti dėžę mandarinų ar savo pačių keptą pyragą. Labai šilta dovana – jūsų pačių užaugintų arbatžolių pakelis. Turbūt paprasčiausios auginti – mėtos, pasėji ir pamiršti. Tik reikia nepamiršti rudenį nupjauti ir susidžiovinti. O prieš Kalėdas belieka supakuoti į dailius drobinius maišelius ir pridėti rankų darbo etiketes su palinkėjimu.

Photo by Markus Spiske on Unsplash

Negaminkite ir suvalgykite

Jei laiko (ar noro) gaminti nėra, vis tiek galima apsieiti be žvakučių ir angeliukų. 🙂 Parduotuvėse gausu įvairiausio pasirinkimo. Galite dovanoti kavą, arbatą (kuri anksčiau ar vėliau bus suvartota), saldumynų mėgėjams galite nunešti sveriamų sausainių ar saldainių (supiltų į gražų jūsų pačių pasiūtą drobinį maišelį), nupirkti riešutų sviesto. Jei žinote, kad vaisiai bus greitai suvartoti – galite dovanoti mandarinų, apelsinų ar kitų vaisių.

Jei norite simbolinę dovaną padovanoti kiek brangesnę, tuomet puiki išeitis yra dovanų kuponai (ypač – elektroniniai). Čia jau viskas priklauso nuo norimos skirti sumos ir jūsų bičiulio pomėgių – galite padovanoti masažą, vakarienę restorane ar šuolį parašiutu. Jūsų dovaną jos gavėjas atsimins tikrai dar ilgai!

O ar jūs turite šaunių idėjų šių metų Kalėdoms? Pasidalinkite komentaruose!

Antroje straipsnio dalyje papasakosiu, kaip galite švęsti tvariau ir ekologiškiau. Pakalbėsiu apie maistą Kūčių ir Kalėdų stalui, šventines keliones ir pramogas.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create your website at WordPress.com
Get started
%d bloggers like this: