Kas yra minimalizmas?

Tik noriu pabrėžti – minimalizmas kiekvienam gali būti labai individualus ir skirtingas. Todėl priimkite šį straipsnį kaip apžvalgą, kuri praplės jūsų akirtį ir parodys įvairovę, o ne kaip vieną vienintelę tiesą. Net ir minimalizmo gali būti gausu!

Šiuolaikinis arba internetų minimalizmas

Turbūt pirmiausia, pagalvojus apie minimalizmą, į galvą ateina nuotraukos iš Pinterest’o su baltais darbo stalais, baltom klaviatūrom ir vienui vienu tobulu kaktusu tobulai baltam vazonėlyje. Arba Instagram’iniai kavinių interjerai, kur visko yra tik tiek, kiek reikia – lempos suderintos su lėkštutėmis, o maistas suderintas su kėdžių kojom. Na, tikriausiai aišku, apie ką čia aš. Toks minimalizmas – labai patrauklus akiai ir… IKEA’ai. Tuomet norisi mesti lauk senus baldus ir pirkti tobulų linijų, be dekoro, na, gal kiek nekokybiškus (bet užtat kaip jie gerai atrodys nuotraukoje!) naujus madingus baldus. Šį minimalizmo tipą negalėčiau pavadinti niekaip kitaip kaip tik mada. Ar ji gera? Bloga? Tikriausiai, tai skonio reikalas, bet, sutikite, ne kiekvienas, kuris kelia savo tobulo interjero nuotraukas internetan, iš tikro taip gyvena nuolatos.

Daiktų minimalizmas arba keliavimas su kuprine

Tikriausiai nepameluosiu sakydama, jog pirmieji šių laikų minimalistai – keliautojai. Juk jei Lietuvoje minimalizmo sąvoka (kaip normalaus gyvenimo būdo) garsiai pasigirdo tik prieš kelis metus, tai apie keliautojus, kurie su viena kuprine ant pečių ir kokiu senučiuku motociklu nuvažiavo iki Kinijos, girdėjau jau vaikystėje (plius minus 20 metų atgal). Tuomet šie keliautojai atrodė herojai, jų kuprinių turinys mažas tik dėlto, kad jie keliauja po šiltus kraštus, o kai mama į vasaros stovyklą be 5 rūbų pamainų dar pridėdavo ir tris dėžutes kotletų, na, kas gi patikėtų, jog minimalizmas įmanomas Lietuvoje? Tačiau dabar internetuose keliautojai vis dažniau dalijasi patirtimi, kad keliauti su viena kuprine įmanoma ir po šaltus kraštus (nes juk striukė visada ant pečių, tai ir vietoje kuprinės neužankščia). Taigi, šis minimalizmo tipas gali būti ir nuolatinis gyvenimo būdas ir tik kartais (keliaujant) pritaikomas.

Į kiek kuprinių tilptų jūsų skrybėlaitės?

Minčių minimalizmas

Kalbant apie minimalizmą nori nenori pirmiausia kalbame apie daiktus – buto ar namo dydį, kojinių skaičių stalčiuje, palėpės turinį ar auskarus papuošalų dėžutėje. Žinoma, minčių minimalizmas negali būti visiškai atskirtas nuo daiktų minimalizmo. Tačiau mano galva – kai turi mažiau daiktų, tai ir galva prašviesėja. Nes tada tiksliai žinai, kas kur padėta, gali greitai surasti pernai naudotas slides ir jas paskolinti draugui, nes palėpėje nėra tiek daiktų, kad tektų viską versti aukštyn kojomis jų ieškant. Visgi atskirai galima kalbėti tik apie minčių minimalizmą ir jį pirmiau pradėti taikyti savo gyvenime. Visi nuolat skundžiasi, kad skuba, neranda laiko sau, darbe daug streso – štai čia ir yra receptas į jūsų ramų miegą ir plačią šypseną. Minčių minimalizmas skatina koncentruotis į vieną dalyką vienu metu ir jam pilnai atiduoti save. Tai nereiškia, kad jūs turėsite tik medituoti ir galvoti apie dangiškus migdolus. Pradėkite nuo paprastų dalykų – norite šiandien pažiūrėti filmą? Valio! Tik žiūrėkite jį visais 200 proc.: išjunkite telefoną, netikrinkite Instagram’o planšetėje, nebėkite vidury filmo į lauką parūkyti. Laikas sau bus daug kokybiškesnis! Žinoma, tas pats galioja ir darbo planavimui, ir buities darbams, ir kitoms sritims… Jei bus įdomu – pakalbėsime apie tai kituose įrašuose!

Realistiškas minimalizmas arba Lietuva yra „gal dar prireiks“ kraštas

Dažnai patraukiame per dantį kaimyną, kuris viską deda į sandėliuką, nes „gal dar prireiks“. Tačiau nepaisant mūsų piktinimosi, ar iš tiesų tai nėra pats gryniausias minimalizmas? Pasvarstykime. Ką darote, kai prasiduriate savo dviračio padangą? Po darbo lekiate į dviračių parduotuvę (laikas), perkate kamerą (pinigai), grįžęs namo apsižiūrite, kad dar ir vienas stipinas kreivas, laukia dar vienas vizitas parduotuvėn (dar daugiau laiko ir degalų ar autobuso bilietėlių) kol susitvarkote savo dviratį. Ką daro kaimynas? O gi turi sutaupęs senų gerų rusiškų gumos klijų (dar nuo tada, kai dirbo kombinate), sandėliuky pasikuitęs randa neblogą gumos gabalą (nes kažkada griovy rado kažkieno pamestus gumos rėžius), seną skėčio stuburą perdirba į stipiną ir dviratis vėl rieda. Na, gal pavyzdys kiek hiperbolizuotas, bet esmė juk aiški? Taigi pabaigai paliksiu atvirą klausimą – ar tikrai mums, planetai, aplinkai geriausias yra Instagram’inis minimalizmas su tikrąją ta žodžio prasme mažai daiktų? Ar visgi jūs labiau linkęs prie realistiško minimalizmo, kai „mini“ reiškia, jog mažiau reikia prikti, mažiau vartoti, mažiau išmesti? Nors sandėliuko nuotraukos, gal ir ne tokios patrauklios išeitų… 🙂 Pasvarstykite prie kavos puodelio!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create your website at WordPress.com
Get started
%d bloggers like this: